Porównanie stratnych formatów kompresji dźwięku


Wersja robocza. Materiał w przygotowaniu.

Wstęp.

W materiale znajdzie się przykładowa część ćwiczenia na przedmiot „Techniki Multimedialne”. Materiał należy traktować poglądowo, a nie je jako wzór do kalkowania. Mam nadzieję przekazać nim kilka dobrych praktyk, związanych z przeprowadzaniem badań, które mogą przydać się także przy innych tematach.

Cel badania

Celem badania jest porównanie ze sobą – arbitralnie wybranych – popularnych formatów stratnej kompresji dźwięku. Badanie przeprowadzone będzie pod kątem jakości uzyskanego w wyniku kompresji dźwięku, współczynnika kompresji, wykorzystania zasobów komputera oraz obsługi formatu przez urządzenia stacjonarne i przenośne.

Plan badań

Bazując na subiektywnej opinii, wybrane zostały formaty mp3, ogg vorbis oraz aacPlus. W ramach badania jakości dźwięku przeprowadzone zostaną testy odsłuchowe na trzech kategoriach sprzętu, służącego za źródło: ekonomicznej, „z wyższej półki” oraz audiofilskiej. Dobór materiału również został podzielony na grupy: składanka z muzyką popularną oraz audiofilskie samplery. Podział ten ma na celu rozróżnienie grup docelowych, czyli słuchaczy. Inne priorytety odnośnie dźwięku wyznaczy podróżujący komunikacją miejską amator muzyki, inne siedzący w domowym zaciszu meloman, jeszcze inne gracz komputerowy.

Testy odsłuchowe przeprowadzane będą dla różnych przepływności, stosując metodę ślepych testów – dwa utwory porównywane będą ze sobą po uprzedniej kompresji i dekompresji, a następnie oceniane po kątem jakości. Po kilku próbach nastąpi zmiana pary. Testy przeprowadzane będą do czasu wyłonienia rankingu, porządkującego utwory od najlepszego jakościowo do najgorszego. Test przeprowadzony będzie na niereprezentatywnej grupie, dlatego jego wynik należy traktować jako nieobiektywny.

Sprzęt oraz materiał źródłowy

Odsłuch

Na podstawie dostępnych elementów złożone zostały trzy zestawy odsłuchowe. Zestaw I (ekonomiczny) zawiera słuchawki AKG K 309 oraz telefon Nokia N8 (wzmacniacz słuchawkowy na układzie TPA6140). Pomimo iż telefon do ekonomicznych nie należy, posiada on średniej jakości wzmacniacz słuchawkowy i DAC, dzięki czemu dobrze sprawdzi się w teście.

Zestaw II („środkowa półka”) to odtwarzacz przenośny Cowon O2 z bardzo dobrym DAC Wolfsona i słuchawki Sennheiser HD202. Powinien sprawdzić się jako zestaw dla bardziej wymagającego słuchacza i pozwoli zaobserwować więcej różnic pomiędzy testowanymi skompresowanymi plikami.

Zestaw III („dla wymagających”) składa się z komputera PC z kartą dźwiękową M-Audio Audiophile 2496 podłączoną do wzmacniacza harman/kardon PM635 i słuchawek Sennheiser HD555. Programem odtwarzającym pliki był Foobar2000. W ramach eksperymenu wykorzystany został również gramofon Unitra GS461 z wkładką Audio-Technica AT95EBL.

Materiał źródłowy

Materiał źródłowy – jak wspomniano wcześniej – podzielony został na dwie części. Pierwsza z nich to tzw. muzyka popularna, która „gości” na większości przenośnych odtwarzaczy. Druga to specjalne audiofilskie wydania płyt oraz tzw. samplery, czyli wyselekcjonowane składanki utworów (muzyczne i testowe), mające za zadanie obnażyć wszelkie niedoskonałości sprzętu odsłuchowego.

Z drugiej grupy do odsłuchu wybrane zostały albumy:

  • The Sampler (Naim, CD)
  • The World’s Greatest Audiophile Vocal Recordings (Chesky Records, „96/24”)
  • Erich Kunzel – The Great Fantasy-Adventure Album (Telarc, CD)
  • Marta Gomez – Canta (Chesky Records)
  • Sampler Volume 1 (Telarc, CD)
  • Pink Floyd – Wish You Were Here (EMI, 180 g Vinyl + 320kbps mp3)

Z muzyki popularnej wybrane zostały albumy:

  • Zbigniew Wodecki – PlatyNowa
  • Phoneheads – Live at Tonhalle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *