Dodatek – podstawy pisania i kompilowania


Chcąc tworzyć proste programy w języku C musimy najpierw nasz kod źródłowy przekształcić w program wykonywalny – zrozumiały dla maszyny, na której ma być on uruchomiony. Sposób postępowania zależy od systemu operacyjnego, którego używamy.

 

System Windows

Ponieważ większość z Was będzie – zapewne – korzystać właśnie z tego systemu operacyjnego, zacznę od opisania całego cyklu od systemów operacyjnych Windows

Najlepszym rozwiązaniem na początek powinno być środowisko Dev C++, które polecam już teraz pobrać i się z nim zapoznać. Dzięki niemu unikniemy konieczności ściągania „ciężkiego” Visual Studio, czy kompilatora gcc, ponieważ całe środowisko niezbędne nam do rozpoczęcia programowania znajdziemy w jednej paczce do pobrania.

Instalacja programu nie powinna nastręczać żadnych problemów, podobnie jak konfiguracja przy pierwszym uruchomieniu (wystarczy kilka razy kliknąć „next”. Gdy już konfiguracja dobiegnie końca możemy zacząć programować.

Zaczynamy od utworzenia nowego projektu, klikając na ikonkę „Nowy projekt” lub z poziomu menu wybierając „Plik -> Nowy projekt”.

Zaznaczamy opcje jak na rysunku powyżej, czyli z działu „Introduction” wybieramy szablon „Hello World” i zaznaczamy, że ma to być projekt napisany w języku C. Projektowi nadajemy nazwę i – jeśli chcemy – ustawiamy język C jako domyślny.

Po wybraniu miejsca, gdzie chcemy zapisać nasz projekt startujemy z domyślnym szablonem „Hello World”.

Taki projekt możemy zapisać, skompilować i uruchomić. Aby skompilować nasz program wybieramy z menu „Uruchom -> Kompiluj”. Po chwili nasz program powinien zostać skompilowany. Gdyby jednak pojawił się problem z kompilacją, należy wejść do ustawień projektu „Projekt -> Opcje projektu” i tam w zakładce „Pliki/Katalogi -> Katalogi zasobów” dodać katalog, w którym zapisaliśmy nasz projekt.

Teraz powinniśmy bez problemów korzystać z opcji „Kompiluj i uruchom” dostępnej również pod skrótem klawiszowym F9. Na tym etapie pozostaje mi już tylko życzyć powodzenia w pisaniu kolejnych programów. Poniżej efekt uruchomienia szablonowego „Witaj świecie”:

System Linux

Programowanie w języku C na systemach *nix może początkującym sprawiać nieco kłopotów. Potrzebny będzie nam terminal, do którego wpisywać będziemy komendy, kompilator gcc oraz edytor tekstu (np. gedit).

W edytorze wpisujemy nasz pierwszy program i zapisujemy w katalogu, który zapamiętamy aby później do niego trafić. Plik zapisujemy z rozszerzeniem .c. Po otworzeniu linii komend (np. xterm) przechodzimy do katalogu z naszym zapisanym plikiem:

cd /home/nazwa_uzytkownika/sciezka/do/pliku/hello.c

Następnie wykonujemy polecenie kompilujące nasz kod do programu wykonywalnego:

gcc hello.c -o hello

Powyższy kod skompiluje plik hello.c i zapisze skompilowany plik pod nazwą hello (bez rozszerzenia). Aby uruchomić nasz program wpisujemy:

./hello


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *